Zajęcia adaptacyjne

Adaptacja dziecka w środowisku przedszkolnym.

W dniach 27, 28, 29, 30 sierpnia 2012 w godzinach od 16:00 do 18:00 będą odbywały się zajęcia przygotowujące dzieci do zostania prawdziwymi przedszkolakami.

• W poniedziałek będziemy poznawać przedszkole jak również odbędą się warsztaty fotograficzne z p. Anną Jaedtka-Pranczk, oraz zajęcia taneczne z p. Agnieszką Rybacką
  • we wtorek zajęcia z języka angielskiego poprowadzi p. Aidan Murphy, oraz odbędą się konsultacje z psychologiem p. Małgorzatą Zienka
  • w środę odwiedzi nas p. Katarzyna Herman i będziemy bawić się razem z Rodzicami na rytmice
  • a w czwartek odbędą się warsztaty plastyczne z p. Natalią Narloch

Serdecznie zapraszamy wszystkie Dzieci oraz ich Rodziców do naszej placówki.

Trudne pierwsze rozstania

Około ósmego miesiąca życia dziecko zaczyna dostrzegać, że mama i ono nie jest jedną osobą – są dwiema odrębnymi istotami. Jednak kiedy mama znika z pola widzenia trudno wyobrazić sobie gdzie ona jest – po prostu jej nie ma. Z czasem dziecko zaczyna rozumieć, że rodzic, mimo, że go nie widzi, nadal istnieje i zaraz wróci (nazywamy to stałością obiektu – świadomość, że ów obiekt istnieje bez względu na to, czy widzimy go czy nie). Jest to jednak długotrwały proces dlatego pewność, że rodzic powróci po pozostawione dziecko pojawiać się może dużo później – około 2-3 roku życia. Jednym dzieciom rozłąka przychodzi dość łatwo, innym trzeba pomóc w tych trudnych chwilach.

Jak rodzice mogą pomóc

• Staraj się by pożegnania były krótkie i pozytywne. Łatwo powiedzieć, bardzo trudno wykonać… Jednak dawanie dziecku „jeszcze minutki” i „jeszcze jednego buziaka” przeciąga tylko to, co nieuchronne. Sprawia, że dziecko rozżala się i rozstania są jeszcze trudniejsze. Z doświadczenia wiemy, że buziak, przytulenie i zapewnienie, że wrócimy po nie jest najlepszym sposobem.
  • Wprowadź rytuał na pożegnani – zwyczaj, gest, buziak, coś śmiesznego co pozwoli zostać dziecku w dobrym nastroju. Wielokrotnie to pomaga. Taki zwyczaj, coś niezmiennego, na co dziecko zawsze może liczyć dodaje pewności by wkroczyć śmielej do klasy przedszkolne.j
  • Kiedyś pewna dziewczynka dostawała od mamy karteczkę na której zapisywała „Kochamy Cię – Mama i Tata”. Ta karteczka była cały czas w jej kieszeni a kiedy potrzebowała, prosiła nauczycielkę by jej ją odczytała. Te karteczki naprawdę pomagały jej w ciągu dnia. Warto spróbować.
  • Pozwól pomóc nauczycielowi w ciężkich pożegnaniach. Są to doświadczone osoby które z powodzeniem przyjmowały w przedszkolu wiele dzieci. Warto im zaufać.
  • Staraj się być spokojny przy pożegnaniu.
  • Przesiadywanie w szatni, zaglądanie do okna sali przedszkolnej nie pomaga dziecku.
  • Czytaj razem z dzieckiem książki o dzieciach które idą do przedszkola.
  • Punktualnie przychodź po dziecko – teraz jest czas tylko dla was. Wyłącz telefon i spędź trochę czasu tylko z dzieckiem.