Samodzielne dziecko

Samodzielność jest potrzebą rozwojową dziecka.

Dążenie do samodzielności jest korzystne dla jego rozwoju.

Kiedy myślimy w jaki sposób przystosować dom do potrzeb dziecka musimy rozważyć jakie ono ma potrzeby.
Nasze dzieci, szczególnie w pierwszych latach życia chłoną jak gąbka wszystkie dochodzące do niego wrażenia, poprzez zmysły poznają cały otaczający je świat.
W szybkim tempie zdobywać nowe umiejętności. Dlatego musimy pamiętać o dwóch rzeczach:
  • dzieci od początku dążą do samodzielności – zorganizujcie dom w taki sposób by wspomagać je w tym dążeniu. Pozwólmy na niezależność tam, gdzie dziecko jest do tego gotowe pamiętając jednak o jego bezpieczeństwie.
  • urządzając dom zawracajmy uwagę na piękno naszego otoczenia i porządek.

Odpowiednie otoczenie dla dziecka od narodzenia do lat trzech jest proste, delikatne, nie krzykliwe, dające poczucie bezpieczeństwa i zachęcające dziecko do porozumiewania się z innymi oraz poruszania się.
To oczywiste, że sprzęty które wypełniają nasze mieszkania dostosowane są do rozmiarów dorosłych mieszkańców – stoły, krzesła, szafy, toaleta, umywalka. A dzieci są bardzo małe! Co więc zrobić, by bez wywracania całego domu do góry nogami ułatwić maluchowi funkcjonowanie w tym otoczeniu?

W pokoju w który często przebywamy całą rodziną dobrze jest wygospodarować miejsce w którym mógłby stanąć stolik i fotelik dostosowany rozmiarem do wzrostu dziecka. Jeśli jest taka możliwość warto udostępnić dziecku półkę gdzie mogłoby trzymać swoje skarby, kredki etc oraz kosz w którym umieszczone będą klocki, samochody, lalki oraz mata, dywanik na którym dziecko będzie mogło się bawić.Dywanik jest też sposobem na wyznaczenie granic zabawkom. Jeśli nie ma tej granicy szybko okazuje się, że klocki, zabawki zapełniają całą podłogę.

W pokoju dziecka

Pamiętacie powiedzenie „co za dużo to nie zdrowo”? Możne powiedzieć: święta prawda jeżeli chodzi o sprzęty i zabawki w pokoju dziecka. Zbyt wiele bodźców powoduje, że nasze dziecko nie jest w stanie skupić się na jednej rzeczy, powstaje bałagan który trudno ujarzmić. Dlatego warto podzielić zabawki i książki dziecka na dwie – trzy części i kolejno wymieniać mniejsze porcje na półkach. Spowoduje to większe zainteresowanie tym co jest aktualnie w pokoju, ułatwi utrzymanie porządku Spróbujcie zorganizować miejsca w których dziecko najczęściej przebywa w miarę uporządkowany, prosty sposób. Taką przestrzeń łatwiej utrzymywać w porządku, jest bezpieczna i przytulna.

W kuchni

Kuchnia jest fascynująca. Można w niej robić wspaniałe rzeczy z rodzicami. Jeśli udostępnimy dziecku małą przestrzeń na półkach lub niskim stoliku możemy tam umieścić dzbanek z wodą lub herbatką, szklankę, przekąskę w pojemniczkach z których dziecko będzie korzystało w razie potrzeby..
W szufladzie do której dziecko może mieć swobodny dostęp możemy przygotować małe talerze, sztućce, serwetki – to, co może być potrzebne do samodzielnego przygotowania nakrycia stołu.
Jeśli dziecko pomaga nam w przygotowaniu posiłku potrzebny będzie stopień który pozwoli sięgnąć do wysokiego stołu. Dzieci z chęcią biorą udział w pracach kuchennych a czas spędzony w kuchni to nie tylko zdobywanie nowych umiejętności ale i budowanie bliskich więzi rodzinnych. Po pracy trzeba posprzątać – zadbajmy o to, by dziecko miało w swoim zasięgu zmiotkę i szufelkę i raz ściereczkę. Dziecko może wówczas samodzielnie zorganizować sobie pracę – od przygotowania narzędzi, zrobienie np. przekąski do posprzątania miejsca pracy. Świetna nauka!

Łazienka

Dziecko powinno być w stanie samodzielnie sięgnąć umywalki, odkręcić wodę, umyć zęby. Potrzebny będzie więc stabilny stopień.
Wieszak powieszony w zasięgu ręki malca pozwoli na korzystanie z własnego ręcznika.

Przedpokój

Aby ułatwić dziecku samodzielne ubieranie się i odwieszanie ubrań możemy powiesić na wysokości dziecka wieszak. Niski stołeczek pomoże w założeniu butów.

Mając przygotowane otoczenie dziecko rozwija swoją samodzielność, a o to przecież nam chodzi.

» Artykuł pochodzi z Newslettera Polskiego Instytutu Montessori montessori.info.pl